Tynki cementowo-wapienne w naszych domach

Sama nazwa gips pochodzi od greckiego słowa oznaczającego czynność gipsowania, a także kredę lub cement. Gips jest to skała osadowa tworząca się wskutek odparowywania wody z jezior lub mórz. Jest to skała o jasnym kolorze – białym, żółtawym, kremowym, szarym i składa się w głównej mierze z minerału o tej samej nazwie.

Gips jest materiałem szeroko stosowanym w budownictwie na przykład do wyrobu: tynków gipsowych, form do odlewów, płyt gipsowo-kartonowych (rigips), pustaków gipsowych, posadzek pod wykładziny podłogowe, gładzi gipsowej oraz do tworzenia ozdobnych detali architektonicznych. Tynki gipsowe mają bardzo szerokie zastosowanie, jednak można je stosować wyłącznie wewnątrz pomieszczeń. Nadają się one na każdą ścianę (jedynym warunkiem jest dostateczna jej nośność) i praktycznie do każdego pomieszczenia.

Nie zaleca się stosowania tynków gipsowych w pomieszczeniach o bardzo dużej i stale utrzymującej się wilgotności powietrza, ponieważ tynki tanie pochłaniają nadmiar wody i kiedy powietrze jest suche oddają go, jednak gdy powietrze stale jest wilgotne mogą pojawić się problemy. Nie należy stosować tynków gipsowych także w pomieszczeniach w których ściany narażone są na uszkodzenia ( warsztaty, garaże). Tynki gipsowe są łatwe do układania i szybko schnące, ponadto nakłada się je tylko jedną warstwą. Dzięki temu nawet duże powierzchnie można wykończyć w ciągu jednego dnia. Dodatkowym ich atutem jest to, że ich powierzchnia jest gładka, więc nie trzeba ścian dodatkowo wykańczać gładzią. Jest to znaczny plus ponieważ obniża to czas i koszty wykończenia budynku. Gips to zdrowy i naturalny materiał, tynki gipsowe dzięki pochłanianiu wilgoci i oddawaniu jej w momentach gdy powietrze jest zbyt suche potrafią stworzyć korzystny mikroklimat w pomieszczeniach.

Zobacz też: Tynki cementowo-wapienne Kraków | Inside System


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *